Utrzymanie terenów zieleni

Koszenie, zbieranie liści, przycinanie żywopłotów, walka z chwastami i zamiatanie. Pięć zadań, z którymi zmaga się każdy, kto odpowiada za utrzymanie terenów zielonych w miastach, miasteczkach, czy na prywatnych posesjach. Warto wybrać jedną maszynę, która sprawdzi się we wszystkich pracach związanych z pielęgnacją zieleni.

kosiarki komunalne Citymaster

Obsługa i utrzymanie  terenów zielonych. Kosiarki komunalne

Obsługa terenów zielonych to zawsze wielkie wyzwanie ponieważ obszary do utrzymania są bardzo różnorodne i wymagają konkretnych działań. Do każdego z tych zadań potrzeba specjalistycznych, profesjonalnych narzędzi. Zamiast wyposażać się w pojedyncze urządzenia do każdego z nich, można rozważyć zakup jednej maszyny – wielofunkcyjnego nośnika narzędzi Citymaster. Taki pojazd umożliwia zmianę osprzętu w zależności od zapotrzebowania, dzięki czemu nadaje się do wszystkich prac porządkowych i pielęgnacyjnych.

Główną zaletą nośnika narzędzi Citymaster jest jego wszechstronność – zastępuje minimum pięć maszyn potrzebnych do prac na obszarach zieleni. Operator może z łatwością założyć szczotki do zamiatania chodników, alejek w parkach i na miejskich skwerach. Następnie wymienić je na kosiarkę, którą poza koszeniem trawy może ją zbierać lub ściółkować. Może także zamontować specjalną szczotkę do usuwania chwastów czy nożyce do przycinania żywopłotów. Ważne jest, aby montaż odpowiednich narzędzi był łatwy i umożliwiał szybkie przezbrojenie pojazdu. Warto wybierać pojazd Citymaster ponieważ, które pozwala on na montaż także dodatkowych akcesoriów, takich jak listwa do zraszania, dołączana przyczepa, myjka wysokociśnieniowa czy wąż ssący do ręcznego zbierania pojedynczych śmieci lub trawy. Dodatkową zaletą bez wątpienia jest kompatybilność maszyny także ze starszymi modelami narzędzi i akcesoriów. Istotny jest również fakt, że zbiornik pojazdu jest łatwy w opróżnianiu, czyszczeniu i konserwacji. Czas pracy operatora to nie tylko czas poświęcony na zamiatanie, koszenie czy przycinanie, ale także przygotowanie maszyny przed pracą i jej oczyszczenie po wykonanych zadaniach. Dlatego tak kluczowe jest, aby wszystkie te czynności można było przeprowadzać sprawnie – tak właśnie jest pracując z urządzeniem Hako.

Szybka obsługa techniczna maszyny to wyższa efektywność pracy. Jednak poza cechami wpływającymi na łatwość i szybkość obsługi, są też właściwości, które poprawiają komfort pracy, a także jej bezpieczeństwo – zarówno dla operatora, jak i dla otoczenia, w którym pracuje. Mimo, że obsługa terenów zielonych kojarzy się z dbaniem głównie o trawniki, trzeba pamiętać, że są one zwykle ograniczone chodnikami, alejkami czy innymi elementami infrastruktury miejskiej. Nieduża waga pojazdu Citymaster zapewnia bezpieczny wjazd na chodniki, bez ryzyka uszkodzenia krawężników. Z kolei mały promień zawracania oraz niewielka wysokość maszyny umożliwiają wjeżdżanie w wąskie uliczki i skwery oraz w przejazdy o ograniczonej wysokości (np. wjazdy na parkingi podziemne). Maszyna wyposażona w system wyciszający, z jednej strony nadaje się do przemieszczania i pracowania pomiędzy budynkami mieszkalnymi, nie zakłócając spokoju mieszkańców, z drugiej można nią działać na terenach zieleni, np. w parkach, nie strasząc mieszkających w nich zwierząt. Warto zwrócić uwagę także na widoczność, jaką ma operator z kabiny pojazdu. Miejsce pracy powinno umożliwiać spoglądanie na pracujące narzędzie, aby stale je kontrolować. Kabina nośnika narzędzi Citymaster jest z każdej strony oszklona, dzięki czemu operator dokładnie widzi cały sprzątany obszar, a więc może uniknąć najechania na przeszkody.

obsługa terenów zielonychNajważniejszym zadaniem jakiemu trzeba sprostać na wszelkich obszarach, takich jak parki, łąki, zielone skwery i ogrody jest oczywiście koszenie trawy. Wielofunkcyjna maszyna Citymaster wykonuje różnorodne prace wykorzystując różne kosiarki komunalne. Zapewnia dzięki temu najwyższą efektywność prac pielęgnacyjnych. Kosiarka sierpowa może być wykorzystana z opcją wyrzutu trawy na bok, ściółkowania lub zbierania trawy. Kosiarki komunalne rotacyjne umożliwiają dużą prędkość roboczą i są oferowane przy dużych szerokościach roboczych. Jednak wymagają one także wysokiej mocy napędowej. Do koszenia na przykład przydrożnych pasów zieleni konieczne są także szczególne środki zabezpieczające, ponieważ kosiarki rotacyjne wzbijają kamienie lub inne drobne materiały, co może uszkadzać znajdujące się w okolicy samochody.

Do pielęgnacji większych terenów najlepiej wykorzystać kosiarkę bijakową. Tą metodą można kosić nawet trawę i chaszcze o wysokości jednego metra. Nowoczesne kosiarki komunalne bijakowe zapewniają również tak wysoką jakość cięcia, że można ich używać na przykład na boiskach sportowych. W zależności od wielkości terenu, który mamy do pielęgnacji należy dobrać odpowiednią szerokość koszenia. Jeśli musimy zadbać o rozległe trawniki warto pomyśleć o kosiarce o szerokości roboczej nawet do 2,5 m. Citymaster wyposażony jest w uniwersalny zbiornik oraz centralny system odsysania umożliwiający pracę w pobliżu krawędzi, po obu stronach maszyny. Krótka, prosta droga przepływu zasysanego materiału eliminuje ryzyko zatkania. Pojemność zbiornika może być w pełni wykorzystywana – mniej przestojów w pracy oznacza większą wydajność. Natomiast wysoki zrzut zawartości umożliwia składowanie odpadów bezpośrednio do pojemników.

Kosiarki komunalne bijakowe i rotacyjne często stosowane są także do ściółkowania: skoszona trawa jest tak skutecznie rozdrabniana, że nie trzeba jej już usuwać z trawnika. Nie ma odpadu, trawa ulega rozkładowi. Należy jednak pamiętać, że jesienią, pod koniec sezonu, lepiej zrezygnować z mulczowania (ściółkowania): pozostawiona trawa mogłaby zamoknąć, zmieszać się z leżącymi liśćmi i przydusić znajdującą się pod spodem trawę. Późną jesienią można zmniejszyć częstotliwość koszenia. Trawa powinna rosnąć trochę wyżej niż latem, w ten sposób chronione są punkty wegetacyjne.

Nie mniej ważnym aspektem doboru maszyny jeśli rozważamy utrzymanie terenów zielonych, są odpowiednie opony do prac na trawie. Specjalne ogumienie na trawę jest szersze, przez co nacisk jednostkowy na podłoże jest mniejszy. Sprawia to, że maszyna pomimo swojej wagi nie niszczy trawy, ani nie grzęźnie w miękkiej ziemi.

Citymaster ma więcej zastosowań w zakresie utrzymania zieleni, niż tylko koszenie trawy. Może być także przystosowany do ścinania krzewów – specjalne nożyce do żywopłotu to doskonałe rozwiązanie, szczególnie przydatne w miejscach rzadko pielęgnowanych. To dużo prostsze rozwiązanie niż przycinanie ręczne, które zajmuje znacznie więcej czasu i jest o wiele trudniejsze. Dzięki nożycom zamontowanym do nośnika narzędzi operator nie musi być specjalistą w dziedzinie ogrodnictwa, a mimo to może równo przyciąć żywopłot.
Innym zadaniem do jakiego wykorzystać można wielofunkcyjny nośnik narzędzi Citymaster jest walka z chwastami. Specjalna szczotka z łatwością poradzi sobie z chwastami porastającymi np. kostkę brukową. Dodatkowo, jeśli pojazd umożliwia zamontowanie tylnej listwy do opryskiwania, można zadbać o trawnik rozprowadzając równomiernie i bardzo łatwo środek przeciw chwastom. To najłatwiejszy i najszybszy sposób opryskiwania i pozbywania się niechcianych roślin.

Jeśli zaopatrzymy się w jeden dobrze wyposażony pojazd komunalny Citymaster, to obsługa terenów zielonych przestaje sprawiać trudności. Zamiast kupować kilka narzędzi oraz pojazd do ich przewożenia, lepiej zainwestować w jedno wszechstronne urządzenie. Koszenie, zbieranie trawy i liści, walka z chwastami i przycinanie żywopłotów będą łatwe do wykonania przez jednego człowieka, za pomocą jednej maszyny. Bogactwo funkcji, łatwość obsługi, komfort pracy i dostępność serwisu to cechy, które pozwolą wybrać najlepszą maszynę zapewniającą niezawodne utrzymanie terenów zielonych.

utrzymanie terenów zielonych