Wielofunkcyjne rozwiązania na zimę

cm1600_zima

„Zima zaskoczyła drogowców” – to słowa, których nie chciałby usłyszeć w zbliżającym się sezonie zimowym żaden zespół odpowiedzialny za odśnieżanie ulic i zapewnienie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach. Aby pierwsze opady śniegu nie były ani zaskoczeniem, ani problemem, trzeba wcześniej pomyśleć o wyposażeniu naszego miasta czy gminy w odpowiednie urządzenia.

Sprzęt do zimowego utrzymania ulic, placów, chodników i alejek musi radzić sobie z dwoma podstawowymi zadaniami: odśnieżaniem oraz walką z lodem i gołoledzią – a więc umożliwiać usuwanie śniegu oraz posypywanie lub zraszanie śliskich powierzchni.

Do tych dwóch zadań można wybrać dwa różne urządzenia, a nawet kilka różnych urządzeń, jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość i rodzaj obszaru, jaki mamy do oczyszczenia ze śniegu i lodu. Jednak znacznie wydajniejszym i ekonomicznie opłacalnym wyborem, niż nadmierne rozbudowywanie floty pojazdów i urządzeń, jest zdecydowanie się na jedną maszynę wielofunkcyjną. Takie urządzenie poradzi sobie z zimowymi zadaniami, a przez pozostałe pory roku zapewni wachlarz innych funkcji niezbędnych do utrzymania czystych terenów miejskich i obszarów zieleni.

Każdy z modeli wielofunkcyjnych nośników narzędzi Hako Citymaster ma bogatą gamę przedniego osprzętu, aby radzić sobie z odmiataniem i usuwaniem śniegu oraz różnorodne narzędzia tylne, aby umożliwić zarówno posypywanie, jak i zraszanie czyszczonych terenów. Tak więc pojazdy Citymaster to nie tylko odśnieżarki do śniegu, to więcej niż traktorki do odśnieżania wyposażone w pługi śnieżne – to urządzenia do kompleksowego usuwania śniegu i lodu, a także zapewniające bezpieczne, posypane chodniki i alejki.

Wybierając jedną maszynę do wielu zadań zimowych, koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  • Czy to urządzenie pozwoli na pracę w różnych miejscach, zarówno na dużych obszarach, jak i w wąskich uliczkach?
  • Czy nada się do odśnieżania chodników? Czy nie będzie niszczyć podłoża z powodu swojej wagi?
  • Czy umożliwi dobranie różnych pługów oraz innych narzędzi w zależności od potrzeb i panujących warunków atmosferycznych? Jakiej szerokości są oferowane narzędzia?
  • Czy daje możliwość posypywania nawierzchni piaskiem, solą, specjalnym granulatem lub zraszania solanką?
  • Ile materiału do posypywania lub roztworu solanki będzie w stanie zabrać na jeden przejazd?
  • Czy spełnia normy europejskie dotyczące emisji spalin?
  • Czy jest zarówno funkcjonalnym narzędziem, jak i wygodnym oraz bezpiecznym miejscem pracy?
  • Z jaką prędkością można nim pracować?
  • Ile czasu zajmuje wymiana osprzętu? Jak długie przestoje w pracy się z tym wiążą?

Wszystkie modele pojazdów Citymaster dają możliwość wyboru różnych rodzajów pługów: wirnikowych, jedno- lub dwulemieszowych, a także zamiatarek czy szczotek do odmiatania śniegu. Ich wybór zależy od panujących warunków. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na szerokość odmiatania (czy odśnieżania), ponieważ będzie się ona przekładać na wydajność pracy. Przykładowo do modelu Citymaster 2000 można zamontować pług o szerokości roboczej 170 cm, dzięki czemu szybko oczyścimy nawet szerokie drogi i ścieżki. Wśród posypywarek wybrać można pomiędzy tylną posypywarką rozrzucającą lub posypywarką silosową oraz różnymi materiałami do posypywania: solą, piaskiem, żwirem, granulatem, roztworem solanki itp.

Wybierając maszynę do prac zimowych, trzeba zastanowić się, na jakich obszarach będzie pracować: czy takich o bardzo dużej powierzchni, czy wyjątkowo wąskich, czy może na delikatnych i mogących łatwo ulec zniszczeniu chodnikach lub brukowanych alejkach. Wybrany pojazd wielofunkcyjny powinien umożliwiać wjeżdżanie w wąskie ulice, a więc mieć odpowiednio dopasowane wymiary. Jednocześnie ważne jest, aby zbiornik takiej maszyny był pojemny i umożliwiał przewożenie dużych ilości materiału. Zminimalizuje to ryzyko długich przestojów podczas pracy na rozległych obszarach. Do tego rodzaju zadań nie nada się tradycyjny traktor z odśnieżaniem.

W zależności od założonych potrzeb można zdecydować się na kompaktową maszynę, jaką jest Citymaster 600, która wjedzie nawet w wąskie uliczki i przewiezie nawet do 400 kg piasku. Jest przy tym stosunkowo lekka, co zapewnia bezpieczeństwo nawet starym i kruchym krawężnikom oraz chodnikom. Większy model, taki jak Citymaster 1600, dzięki uniwersalnemu zbiornikowi o dużej pojemności zminimalizuje konieczność częstego uzupełniania materiału do posypywania czy zraszania nawierzchni.

odśnieżarka, odśnieżarki, pojazdy wielofunkcyjne do odśnieżanaWarto zwrócić uwagę także na dodatkowe właściwości pojazdu, który ma sobie radzić w trudnych zimowych warunkach, takie jak: odpowiednie koła i ogumienie do prac zimowych, wyposażenie w ABS i blokadę dyferencjału, odporność elementów pojazdu na korozję.

Ostatnią, jednak nie mniej istotną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, wybierając markę i model pojazdu do zimowego utrzymania miasta i gminy, jest dostępność serwisu. Warto dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy punkt serwisowy wybranego sprzętu, czy w razie potrzeby specjaliści techniczni dojadą do nas i jaki będzie ich czas reakcji na zgłoszenie. Szczególnie zimą, kiedy warunki atmosferyczne mogą szybko i często się zmieniać, zapewnienie ciągłej sprawności maszyny jest kluczowe. Siatka serwisów Hako obejmuje obszar całej Polski, dzięki czemu nasi eksperci są zawsze w pobliżu i reagują w 24 godziny od zgłoszenia, przez 7 dni w tygodniu.

Wybór pojazdu komunalnego do obsługi zadań zimowych to złożona i odpowiedzialna decyzja. Aby zdecydować się na najlepsze możliwe rozwiązanie, warto zadać sobie szereg pytań, ustalić wszystkie potrzeby obszaru, jakim musimy się zająć oraz wszystkie zadania, z jakimi maszyna będzie się mierzyć. To podstawowe wytyczne. W drugiej kolejności należy określić jakie dodatkowe cechy pojazdu są dla nas istotne oraz jak rozbudowana jest i jak działa sieć serwisowa dostawcy, którego wybieramy. Połączenie tych wszystkich aspektów, pozwoli wybrać optymalną maszynę i poradzić sobie z każdym zimowym zadaniem.

Nie zapominajmy, że wybór odpowiedniej maszyny zapewni nam również obsługę wszystkich prac związanych z utrzymaniem czystości w lecie. Decydując się na jeden z modeli pojazdów wielofunkcyjnych Hako Citymaster, wyposażamy się w narzędzie, które posłuży nam nie tylko przy odśnieżaniu i posypywaniu, lecz także zapewni efektywne zamiatanie, mycie i zbieranie liści przez cały rok. Wybierając Hako, zapewniamy swoim maszynom niezawodny serwis, a swoim pracownikom bezpieczne i wygodne narzędzie pracy.